(KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov ilə görüş keçirildi
14 mart tarixində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri cənab Orxan Məmmədov ilə görüş keçirildi. Görüşdə “Gözəlliyə Xidmət Sahəsində Sahibkarlara Dəstək” Gözəllik Salonları Assosiasiyasının sədri və Beauttech şəbəkəsinin rəhbəri Elnarə Nəhmədova, Mesa Group şirkətinin rəhbəri Məftun Xəlilov, Azestetik Group şirkətinin həmtəsisçisi və direktoru Rəşad Qasımov iştirak etdilər.
Görüşdə gözəllik salonlarının ayrılmaz bir hissəsi olan lazer epilyasiyası xidməti və sahibkarların bu sahədə yaşadığı çətinliklər müzakirə olundu.
Məsələnin Mövzusu
Gözəllik salonları hər zaman epilyasiya xidmətlərini təklif edib. Əvvəllər bu xidmət ənənəvi üsullarla (vaks epilyasiyası, elektroepilyasiya) həyata keçirilirdisə, sonradan müasir texnologiyaların inkişafı ilə lazer epilyasiyası geniş yayılmışdır.
7 sentyabr 2023-cü il tarixli, 313 nömrəli Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin Qərarı ilə təsdiq olunmuş “Peşə təhsili üzrə ixtisasların təsnifatı” sənədinə əsasən, “lazer epilyasiyası və depilyasiyası texniki” fəaliyyəti “bərbərlik” ixtisasının alt qrupuna aid edilib.
Buna baxmayaraq, hazırda gözəllik salonlarında lazer epilyasiyası xidmətinin tətbiqi ilə bağlı bir sıra problemlər mövcuddur:
• Yanlış hüquqi qiymətləndirmə və nəzarət orqanlarının təzyiqləri
• Lazer avadanlıqlarının statusunun qeyri-müəyyənliyi
• Gözəllik salonlarında istifadə edilən lazer cihazları tibbi avadanlıq hesab edilmir.
• Lakin bəzi qurumlar bu cihazları səhv təsnif edərək əlavə qanuni tələblər irəli sürürlər, bu isə sahibkarlar üçün əlavə çətinliklər yaradır.
• Statistika və Potensial Təhlükələr
Azərbaycan Respublikası Dövlət Statistika Komitəsinin 2024-cü ilin yanvar ayına olan məlumatına əsasən, ölkədə 14,384 bərbərxana və gözəllik salonu fəaliyyət göstərir. Bu bizneslərin böyük əksəriyyəti mikro və kiçik sahibkarlar, xüsusilə qadınlar tərəfindən idarə olunur.
Əgər lazer epilyasiyası fəaliyyəti süni şəkildə məhdudlaşdırılarsa, bu minlərlə qadın sahibkarın işini itirməsinə və ciddi məşğulluq probleminə səbəb olacaqdır.

14 марта состоялась встреча с председателем Совета директоров Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (SMEDA) г-ном Орханом Мамедовым. Во встрече приняли участие Эльнара Нахмадова, председатель Ассоциации салонов красоты «Поддержка предпринимателей в сфере бьюти-услуг», руководитель сети салонов красоты Beauttech, Мефтун Халилов, руководитель Mesa Group, и Рашад Гасымов, соучредитель и директор Azestetik Group.
На встрече обсуждались услуги лазерной эпиляции, являющиеся неотъемлемой частью работы салонов красоты, а также трудности, с которыми сталкиваются предприниматели в этой сфере.
Тема выпуска
Салоны красоты всегда предлагали услуги по удалению волос. Раньше эта услуга выполнялась традиционными методами (восковая депиляция, электроэпиляция), но позже, с развитием современных технологий, широкое распространение получила лазерная эпиляция.
Согласно документу «Классификация специальностей профессионального образования», утвержденному Постановлением Кабинета Министров Азербайджанской Республики № 313 от 7 сентября 2023 года, деятельность «мастер лазерной эпиляции и депиляции» была отнесена к подгруппе специальности «парикмахерское дело».
Однако в настоящее время существует ряд проблем, связанных с реализацией услуг лазерной эпиляции в салонах красоты:
• Неправильная правовая оценка и давление со стороны надзорных органов
• Неопределенность относительно статуса лазерного оборудования
• Лазерные устройства, используемые в салонах красоты, не считаются медицинским оборудованием.
• Однако некоторые ведомства неправильно классифицируют эти устройства и предъявляют дополнительные правовые требования, что создает дополнительные трудности для предпринимателей.
• Статистика и потенциальные опасности
По данным Государственного статистического комитета Азербайджанской Республики по состоянию на январь 2024 года, в стране действуют 14 384 парикмахерских и салонов красоты. Подавляющее большинство этих предприятий принадлежит микро- и малым предпринимателям, в основном женщинам.
Если деятельность по лазерной эпиляции будет искусственно ограничена, это приведет к тому, что тысячи женщин-предпринимателей потеряют работу и возникнет серьезная проблема с занятостью.